Wentylacja z odzyskaniem ciepła

Zdjęcie w tle Zdjęcie w tle Zdjęcie w tle

Budynki, które budujemy teraz różnią się od budowli stawianych kilkanaście lat temu. Mamy większą wiedzę i większe możliwości materiałowe. Nowoczesne budynki są bardzo szczelne, W efekcie sytuacja nie jest korzystna, ponieważ jakość powietrza w pomieszczeniach znacznie się pogarsza, a przede wszystkim wzrasta wilgotność powietrza, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni .Nie sprawdzi się tutaj wietrzenie poprzez otwierania okien. Idealnym rozwiązaniem jest właśnie wentylacja z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie ma coraz więcej sprzymierzeńców. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – coraz wyższe koszty energii mobilizują każdego do oszczędzania.

Montujemy nowoczesne instalacje wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Rekuperację montujemy w systemie rozdzielaczowym Termokontrol Daje on możliwosc ukrycia rur instalacyjnych ,w warstwie styropianu pod posadzką lub nad sufitem podwieszanym.

Podstawowe zalety systemu:

-możliwość ukrycia przewodów wentylacyjnych pod posadzką

-możliwość czyszczenia przewodów na całej długości

-łatwa regulacja systemu

-cicha praca

-szczelność systemu

-szybki montaż

Zdjęcie oferty
Instalacja wentylacyjna w systemie rozdzielaczowym Termokontrol

Wentylacja jest absolutną koniecznością w każdym użytkowanym budynku – nie ma znaczenia, czy chodzi o budynek mieszkalny czy też wykorzystywany w celu przemysłowym. Tylko sprawna wentylacja pozwala na usunięcie powietrza, które zostało zanieczyszczone i dostarczenie z zewnątrz budynku powietrza świeżego. Zasadniczo mamy do czynienia z wentylacja grawitacyjną (naturalną) oraz mechaniczną. Wentylacja naturalna zachodzi samoistnie – po prostu poprzez ściany i okna o stosunkowo niskim stopniu szczelności przedostaje się łatwo świeże powietrze. Nie jest chyba niespodzianką, że skuteczność takiej wentylacji jest w dużym stopniu uzależniona od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.Jeśli chcemy proces wentylacji uniezależnić od szeroko rozumianych warunków atmosferycznych, powinniśmy zdecydować się na wentylację mechaniczną. Mówiąc w skrócie, polega ona na zamontowaniu wentylatora, który wywoła tzw. wymuszony przebieg powietrza w danym pomieszczeniu lub budynku.
Podstawową formą wentylacji mechanicznej jest zwykła wentylacja wywiewna. Jak sama jej nazwa wskazuje, wymuszony obieg powietrza ma w tym przypadku za zadanie usunięcie zanieczyszczonego powietrza z naszego domu. Przy zastosowaniu tego wariantu wentylacji świeże powietrze dostaje się do domu w sposób naturalny – poprzez okna, drzwi lub specjalne nawiewniki. To rozwiązanie w pewnym stopniu także zależy od zmieniających się warunków pogodowych.

Dlatego też znacznie lepszym wyjściem jest wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna. Zastosowanie tego rozwiązania powoduje, że obieg powietrza jest w pełni sterowany wentylatorem, który jest odpowiedzialny zarówno na usuwanie zużytego jak i za dostarczenie z zewnątrz czystego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej jej intensywność możemy w pełni dostosować do potrzeb osób przebywających w budynku – intensywność wentylacji możemy ustawić ręcznie albo automatycznie.

Rekuperacja Bydgoszcz

Co ważne, zawsze możemy pomyśleć także o zainstalowania rekuperatora – wtedy to będziemy mieć możliwość efektywnego odzyskiwania ciepła z usuwanego w drodze wentylacji zanieczyszczonego powietrza. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli w pełni wykorzystać zalety mechanicznej wymiany powietrza, ale jeszcze skutecznie oszczędzać energię.

Pod pojęciem wentylacji mechanicznej możemy rozumieć wiele systemów wentylacyjnych różniących się miedzy innymi zasięgiem. Możliwe jest zastosowanie zarówno wentylacji ogólnej, która działa równomiernie w całym wentylowanym pomieszczeniu, jak i wentylacji miejscowej, jej działanie skoncentrowane jest na miejscu, w którym powstają zanieczyszczenia. Oczywiście w ramach wentylacji miejscowej możemy zastosować różne urządzenia. Dość popularne są odciągi miejscowe, których zastosowanie jest chyba dość oczywiste – urządzenia te usuwają zanieczyszczone powietrze niemalże dokładnie z miejsca, w którym to zanieczyszczenie powstaje. Innego rodzaju wentylacją miejscową są nawiewy – stosuje się je w konkretnym miejscu w pomieszczeniu np. dla zapewnienia sobie bardziej komfortowych warunków latem. Rodzajem wentylacji są także kurtyny powietrzne, które bardzo często stosowane są na halach przemysłowych lub w sklepach – urządzenia te umieszcza się przy drzwiach wspomnianych obiektów, co zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz podczas ich częstego otwierania. Kurtyny powietrzne są bardzo przydatne przede wszystkim zimą, kiedy to ich działanie zapobiega skutecznie wyziębieniu się danego wnętrza.

Warto zaznaczyć, że w przypadku wentylacji mechanicznej możemy zdecydować się albo na wentylację nadciśnieniową albo też podciśnieniową. W przypadku tej pierwszej opcji system wentylacyjny nawiewa więcej powietrza niż wywiewa. Odwrotnie wygląda sytuacja, gdy zdecydujemy się na wariant podciśnieniowy.

W dzisiejszych czasach systemy wentylacji mechanicznej są najczęściej na tyle zaawansowane, że możliwe jest wybranie systemu z różnymi dodatkowymi funkcjami. Możemy np. zdecydować się na wentylację z chłodzeniem, która na pewno przyda się nam nie raz podczas gorących letnich dni. Możliwe jest również wybranie wentylacji z funkcją dowilżania lub osuszania – zastosowanie takiego systemu pozwala na efektywne zwiększenie lub zmniejszenie wilgotności powietrza w naszym domu. Szczególnym przykładem wentylacji mechanicznej jest naturalnie klimatyzacja, która polega na kompleksowym oczyszczeniu powietrza oraz uregulowania jego temperatury i stopnia wilgotności do ustawionego przez nas poziomu.

Rekuperacja Świecie

Jak już wspomnieliśmy, podstawowym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest wentylator. Urządzenie to jest odpowiedzialne za spowodowanie ruchu powietrza w określonym kierunku (wywiew lub nawiew). Zasadniczo wentylatory możemy podzielić na promieniowe i osiowe.

Wentylatory promieniowe są urządzeniami, które są w stanie efektywnie przetłaczać znaczne ilości powietrza, co istotne, urządzenia te nadają się nawet do pracy z powietrzem o znacznym stopniu zanieczyszczenia. Z tego też względu wentylatorów promieniowych używa się tam, gdzie panuje potencjalnie wysokie zapylenie powietrza – np. na liniach produkcyjnych.

Inaczej funkcjonują wentylatory osiowe, które stosuje się do przetłaczania powietrza niezbyt zapylonego. Wentylatory te są dość wydajne, a przy zastosowaniu specjalnych tłumików, możemy cieszyć się ich cichą pracą.

Aby wentylacja mechaniczna przebiegała sprawnie, a świeże powietrze docierało do odpowiednich miejsc, stosuje się specjalne kanały wentylacyjne. Dzięki nim doprowadzanie nawiewanego powietrza przebiega naprawdę sprawnie. Wysokiej jakości kanały wentylacyjne powinny cechować się przede wszystkim odpowiednim stopniem szczelności. Kolejna kwestią jest ich żywotność – wiadomo, że im ona wyższa, tym większa jest trwałość całego systemu. Jeśli zdecydujemy się na kanały wentylacyjne o stosunkowo n wielkich przekrojach, możemy być pewni, że koszt ich eksploatacji będzie automatycznie niższy. Wiadomo, ze kanały wentylacyjne powinny być co jakiś czas gruntownie czyszczone, z tego względu już podczas zakładania całej instalacji warto zadbać o wystarczającą ilość tak zwanych otworów rewizyjnych – dzięki temu późniejsze czyszczenie przebiegnie znacznie sprawniej. Aby spełnić wszystkie te wymagania warto instalację kanałów wentylacyjnych zlecić fachowcom, którzy będą w stanie pomóc nam w dobraniu najlepszych rozwiązań.

W dzisiejszych czasach coraz częściej wentylacja mechaniczna znajduje zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach o charakterze przemysłowym lub biurowym , ale także w budynkach mieszkalnych. Dotyczy to zwłaszcza budownictwa energooszczędnego, w którym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest wręcz koniecznością. Domy energooszczędne cechują się wyższym niż zazwyczaj stopniem izolacyjności, co oznacza w praktyce, że tradycyjna wentylacja naturalna (grawitacyjna) jest po prostu niemożliwa. Stąd też konieczne jest wykorzystanie ekologicznej instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem. Przy właściwym doborze przewodów wentylacyjnych oraz wszelkich elementów nawiewnych możemy być zupełnie pewni, że wentylacja będzie przebiegać niezawodnie, a cicha praca całego sytemu na pewno nie będzie zakłócać naszego komfortu.

Przede wszystkim przepływ powietrza znajduje się pod stałą kontrolą, co pozwala np. na odpowiednie filtrowanie powietrza i zapewnienie mu wymaganego stopnia wilgotności. Rekuperacja pozwala jednak przede wszystkim na odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego, co dzieje się dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła. Pozyskana przez rekuperator energia cieplna zostaje później wykorzystana do ogrzania powietrza nawiewanego z zewnątrz. Bardzo istotne jest, że w trakcie tego procesu powietrze wywiewane nie miesza się w ogóle z powietrzem nawiewanym. Tym samym nie tylko oddychamy czystszym, przefiltrowanym powietrzem, ale w dodatku oszczędzamy energię.

W ofercie mamy wysokiej klasy rekuperatory firmy Brink i J.E. StorkAir.
  • ReQnet V
  • BRINK Renovent EXCELLENT 180
  • BRINK Renovent EXCELLENT 300
  • BRINK Renovent EXCELLENT 400
  • BRINK Renovent EXCELLENT 450

Kontakt

  • Adres
  • Poledno 17/2
  • 86-122 Bukowiec
  • Telefon:
  • 609 349 631